Welcome Centre Welcome Centre

NAWA

NAWA

Przejdź do aktualności »

Historia wydziałów

 
Wydział Lekarski
 

Wydział Lekarski jest najstarszym Wydziałem Akademii Medycznej we Wrocławiu. Powstał w 1945 roku jako jeden z wydziałów Uniwersytetu i Politechniki we Wrocławiu. Pierwszym dziekanem Wydziału Lekarskiego był prof. Ludwik Hirszfeld, który wygłosił w 1945 roku wykład inaugurujący pierwszy rok akademicki we Wrocławiu. W 1945 roku studia na Wydziale Lekarskim rozpoczęło 467 studentów.

 

Z dniem 1 stycznia 1950 roku Wydział Lekarski Uniwersytetu i Politechniki został przekształcony w samodzielną uczelnię – Akademię Medyczną. W jej skład wchodziły dwa Wydziały: Lekarski i Farmaceutyczny. Funkcję dziekana Wydziału Lekarskiego pełnił wówczas prof. Antoni Falkiewicz. Z chwilą utworzenia Akademii Medycznej liczba studentów na Wydziale wzrosła do 2100.

 

W ramach Wydziału Lekarskiego funkcjonował od 1948 roku Oddział Stomatologii, a w latach 1954-1966 również Oddział Pediatryczny. W roku 1992 ze struktury organizacyjnej i kadry nauczycieli akademickich Wydziału Lekarskiego został utworzony – Wydział Lekarski Kształcenia Podyplomowego. W 2000 roku także – Wydział Lekarsko-Stomatologiczny. W 2003 roku powstał Oddział Nauczania w Języku Angielskim – English Division jednostka kształcąca studentów zagranicznych. Po tych zmianach Wydział Lekarski przejął na siebie największy ciężar obowiązków związanych z dydaktyką.

 

Początkowo kadrę naukową Wydziału Lekarskiego stanowili głównie profesorowie Uniwersytetu Jana Kazimierza we Lwowie. Pierwsze posiedzenie Rady Wydziału Lekarskiego odbyło się 12 stycznia 1946 roku z udziałem 14 osób. W chwili powstania Akademii Medycznej Wydział Lekarski liczył 30 Katedr kierowanych przez 8 profesorów zwyczajnych, 13 profesorów nadzwyczajnych, 4 docentów i 4 zastępców profesorów.

 

Na Wydziale Lekarskim swoje badania prowadziło wielu światowej sławy naukowców. Prof. Wiktor Bross 12 lutego 1958 roku wykonał pierwszą w Polsce operację na otwartym sercu, a 31 marca 1966 roku pierwszą operację przeszczepienia nerki od żywego dawcy. Były to wówczas osiągnięcia o znaczeniu europejskim. III Klinika Chirurgii, kierowana przez prof. Zdzisława Jeziorę, w latach sześćdziesiątych i siedemdziesiątych wyspecjalizowała się w operacjach wytwórczych przełyku, uzyskując czołowe miejsce w kraju. Ponadto prace z zakresu mikrobiologii (Ludwik Hirszfeld), biochemii i enzymologii (Zygmunt Albert, Tadeusza Baranowski, Edward Szczeklik, M. Orłowski i Apolinary Szewczuk), w ektrokardiografii przestrzennej (Hugon i Zofia Kowarzykowie), bakteriologii (Stefan Ślopek), patologii ciąży i płodu (Hanna Hirszfeldowa), chirurgii doświadczalnej (Wiktor Bross), zostały wyróżnione nagrodami państwowymi.

Wydział Nauk o Zdrowiu
 

Tradycje akademickie powojennego Wrocławia sięgają 24 sierpnia 1948 r., kiedy powołano w stolicy Dolnego Śląska  pierwsze polskie szkoły wyższe:  Uniwersytet i Politechnikę. Jednym z sześciu wydziałów Uniwersytetu był Wydział Lekarski,  liczący 26 katedr. W roku 1950 podzielono Uniwersytet i Politechnikę i utworzono Akademię Medyczną. Posiadała ona wówczas dwa wydziały: lekarski i farmaceutyczny.

 

Wydział Zdrowia Publicznego pierwotnie zlokalizowano w budynku przy ul. Worcella, obecnie znajduje się on przy ul. Bartla 5 w dawnym liceum pielęgniarskim. W okresie międzywojennym w budynku tym znajdowało się sanatorium „Charitasheim” prowadzone przez niemieckie siostry zakonne. Sanatorium to funkcjonowało aż do końca II wojny światowej.

 

W 1957 r. I Krajowy Zjazd Polskiego Towarzystwa Pielęgniarskiego i Sekcji Pielęgniarek Związku Zawodowego Pracowników Służby Zdrowia sformułował postulat utworzenia wyższych studiów pielęgniarskich. W 1959 r. Ministerstwo Zdrowia i Opieki Społecznej powołało Komisję Programową ds. rozpoczęcia wyższych studiów pielęgniarskich. Trwające 6 lat prace doprowadziły do stworzenia warunków organizacyjnych i prawnych dla powstania wydziałów pielęgniarskich na akademiach medycznych w całej Polsce. W 1969 r. w Lublinie powstało pierwsze w kraju Studium Pielęgniarskie Akademii Medycznej. Lata następne przyniosły powstanie wydziałów pielęgniarskich: w 1974 r. w Katowicach, w 1975 r. – w Krakowie i Poznaniu.

 

Wydział Pielęgniarstwa na wrocławskiej AM powołano w 1978 r. Decyzją Senatu i ówczesnego rektora AM profesora Stanisława Iwankiewicza w 1977 r. powołano pełnomocnika rektora ds. tworzenia Wydziału Pielęgniarskiego. Został nim docent dr hab. Józef Małolepszy. Na podstawie Zarządzenia Ministra Zdrowia i Opieki społecznej z dnia 29 czerwca 1978 roku na wrocławskiej AM powstał, jako piąty w kraju, Wydział Pielęgniarski. Dzięki pomocy dyrekcji Szkoły Położnych, która udostępniła pomieszczenia budynku przy ulicy Worcella 25, rozwiązano trudności lokalowe.

 

W latach 1979-1984 na Wydziale działał Oddział Zaoczny 3-letnich magisterskich studiów uzupełniających dla absolwentów likwidowanych studiów nauczycielskich dla średnich szkół medycznych. Po 12 latach (w  1996 r.) z uwagi na ogromne zapotrzebowanie środowiska wprowadzono 5-letnie studia magisterskie w systemie zaocznym.

 

W 1978 r. w ramach wydziału funkcjonowały 4 zakłady: pedagogiki pielęgniarskiej, pielęgniarstwa społecznego, organizacji pracy pielęgniarek, pielęgniarstwa klinicznego i rehabilitacji. Rok 1982 był pierwszym, w którym wręczono dyplomy absolwentów.

 

Wydział Farmaceutyczny
 

Wydział Farmaceutyczny Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu rozpoczął działalność wkrótce po zakończeniu działań wojennych. Zaraz po wyzwoleniu do Wrocławia przyjechała grupa naukowców związana z Uniwersytetem Jana Kazimierza we Lwowie. Do grupy profesorów lwowskich dołączyli także ochotnicy z innych stron kraju, zawodowo związani ze środowiskiem lekarskim i farmaceutycznym. Zadaniem tej grupy było stworzenie od podstaw polskiej wyższej szkoły medycznej w zniszczonym wojną Wrocławiu.

 

Wydział Farmaceutyczny został powołany w 1946 r. na mocy Dekretu Rady Ministrów, początkowo jako Oddział Farmaceutyczny przy Wydziale Lekarskim Uniwersytetu i Politechniki Wrocławskiej, a od stycznia 1950 r., jako Wydział Farmaceutyczny Akademii Medycznej. Pierwszym dyrektorem działu Farmaceutycznego był prof. dr hab. Tadeusz Baranowski – kierownik Zakładu Chemii Fizjologicznej, a jego zastępcą prof. dr hab. Bogusław Bobrański – kierownik Zakładu Chemii Farmaceutycznej. Do dyspozycji tworzącego się Oddziału Farmaceutycznego władze Wrocławia oddały gmach przy ul. Szewskiej 38/39, w którym mieścił się dawniej niemiecki Instytut Farmaceutyczny. Budynek był zniszczony w 80 proc.

 

Uchwałą nr 620 Senatu Akademii Medycznej we Wrocławiu z dnia 22 września 2008 r. dokonano zmiany nazwy Wydziału Zdrowia Publicznego na Wydział Nauk o Zdrowiu. Obecnie Wydział Nauk o Zdrowiu kształci studentów na następujących kierunkach: pielęgniarstwo, położnictwo, fizjoterapia, zdrowie publiczne oraz ratownictwo medyczne.

 

Pionierzy wrocławskiej farmacji wraz z pierwszymi studentami sami odgruzowywali, aby przygotować budynek do wykonania koniecznych robót budowlanych i zapewnić przynajmniej prowizoryczne warunki do rozpoczęcia nauki. Inauguracyjny wykład wygłosił prof. dr hab. Grzegorz Poluszyński 6 marca 1946 r. W roku akademickim 1946/47 studia na I roku rozpoczęło 115 osób, na II – 125, na III – 49, a na IV – 9 osób; w końcu lat 40. XX w. na Oddziale Farmaceutycznym było łącznie około 300 studentów. Pierwszego stycznia 1950 r. na podstawie rozporządzenia Rady Ministrów Wydział Lekarski wraz z Oddziałem Farmaceutycznym Uniwersytetu i Politechniki Wrocławskiej został przekształcony w samodzielną uczelnię, początkowo Akademię Lekarską, następnie Akademię Medyczną, a dotychczasowy Oddział przemianowano na Wydział Farmaceutyczny.

 

W roku akademickim 1979/1980 powołano przy Wydziale Farmaceutycznym Oddział Analityki Medycznej, który rozpoczął szkolenie przyszłych pracowników medycznych laboratoriów diagnostycznych – magistrów analityki medycznej. Pierwszym dyrektorem, a następnie prodziekanem ds. Oddziału Analityki Medycznej był prof. dr hab. Michał Masiak.

 

W 2012 r. rozpoczęło się przenoszenie katedr i zakładów Wydziału Farmaceutycznego Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu do nowej siedziby, tzw. Nowej Farmacji, funkcjonującej zgodnie ze standardami nowoczesności XXI wieku.

 

Zarządzeniem Rektora Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu z dnia 9 sierpnia 2019 r. zmieniona została nazwa Wydziału Farmaceutycznego z Oddziałem Analityki Medycznej na Wydział Farmaceutyczny. 

 

Wydział Lekarsko-Stomatologiczny
 

Wydział Lekarsko-Stomatologiczny został powołany Zarządzeniem  31/XIIIR/2000r Rektora Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu z dnia 24  maja 2000 r i utworzony na bazie dotychczasowego Oddziału Stomatologii  Wydziału Lekarskiego.  Swoją działalność Wydział L-S rozpoczął 1 października 2000 r.

 

W czerwcu  2003 r. Wydział Lekarsko-Stomatologiczny otrzymał  akredytację procesu dydaktycznego na kierunku stomatologia, przyznaną  na 5 lat przez Komisję Akredytacyjną Uczelni Medycznych. PKA  pozytywnie oceniła jakość kształcenia na kierunku stomatologia. Według PKA uczelnia  spełniła wymagania kadrowe i organizacyjne, a także posiadała odpowiednią bazę materialną do prowadzenia studiów magisterskich na kierunku stomatologia.

 

27 października 2003 r.  decyzją Centralnej Komisji ds. Tytułu Naukowego i Stopni Naukowych Wydział Lekarsko-Stomatologiczny uzyskał prawo do nadawania stopnia naukowego doktora nauk medycznych w dyscyplinie stomatologia. Zarządzeniem nr 14/XIVR/2005 Rektora AM we Wrocławiu z dnia 16 listopada 2005 r. na Wydziale Lekarsko-Stomatologicznym zostało utworzone Studium Szkolenia Podyplomowego.

 

W październiku 2008 r. Wydział Lekarsko-Stomatologiczny otrzymał akredytację procesu dydaktycznego na kierunku stomatologia, przyznaną na kolejne 5 lat przez Komisję Akredytacyjną Uczelni Medycznych. 17 grudnia 2012 r. decyzją Centralnej Komisji ds. Tytułu Naukowego i Stopni Naukowych Wydział Lekarsko-Stomatologiczny uzyskał prawo do nadawania stopnia naukowego doktora habilitowanego w dyscyplinie stomatologia. Rok później, 16 grudnia 2013 r.,  decyzją Centralnej Komisji ds. Tytułu Naukowego i Stopni Naukowych Wydział Lekarsko-Stomatologiczny uzyskał prawo do nadawania stopnia naukowego doktora nauk medycznych w dyscyplinie medycyna.

 

W działalności dydaktycznej główne zadanie spoczywające na władzach dziekańskich polegało na dostosowaniu programu nauczania do obowiązujących standardów, a także do upraktycznienia zajęć dydaktycznych. W roku akademickim 2005/06 na Wydziale L-S wprowadzono zajęcia ze studentami w języku angielskim. Pierwsi absolwenci ED otrzymali dyplomy lekarza dentysty w roku akademickim 2010/2011.

 

Wydział L-S prowadzi wymianę zagraniczną studentów w ramach programu Sokrates-Erasmus. Studenci stomatologii mają możliwość wyjazdu na studia zagraniczne do ośrodków uniwersyteckich w Europie (Niemcy, Włochy, Francja). 

 

×