Welcome Centre Welcome Centre

NAWA

NAWA

Przejdź do aktualności »

Transport w mieście

na rowerze, autobusem, tramwajem, taksówką, samochodem, pieszo

 

AUTOBUSY I TRAMWAJE

We Wrocławiu autobusy i tramwaje kursują codziennie  od 5:00 do 23:00 w dni powszednie oraz od 6:00 do 22:00 w święta. Autobusy nocne kursują między 23:30 a 5:00 co pół godziny, startując z dworca autobusowego (Dworzec PKS), skąd ruszają do wszystkich części miasta. Regularne trasy autobusowe („Normalny”) mają numery od 100 do 149. Opłata za szybszy autobus („Przyspieszony” z numerami zaczynającymi się od 4...) jest taka sama jak za normalny autobus. Droższe są autobusy podmiejskie („Podmiejski” z numerami zaczynającymi się od 6...), autobusy ekspresowe („Pospieszny” oznaczone literami) oraz autobusy nocne (numery od 240 do 259).

Jeśli chcesz łatwo zaplanować swoją trasę korzystając z transportu publicznego we Wrocławiu, sprawdź stronę:

http://wroclaw.jakdojade.pl

 

URBAN CARD

Wrocławska Karta Miejska to wygodny, wielofunkcyjny nośnik usług elektronicznych i produktów w formacie karty przedpłaconej. Karta koduje bilety Wrocławskiego Transportu Miejskiego. Korzyści dla użytkowników URBANCARD obejmują możliwość odzyskania biletu w przypadku kradzieży lub zgubienia karty, szeroką dostępność punktów sprzedaży biletów elektronicznych, łatwość i wygodę użytkowania, bezpieczeństwo transakcji, wielofunkcyjność i trwałość karty, a także możliwość wprowadzenia nowych usług obsługiwanych przez kartę. Dzięki karcie możesz podróżować tramwajami, autobusami i pociągami we Wrocławiu. Ciekawą opcją jest Wrocławska URBANCARD z funkcją płatniczą.

 

Tutaj możesz złożyć wniosek o URBANCARD, odebrać kartę, kupić bilety i złożyć reklamację dotyczącą Wrocławskiej Karty Miejskiej:

Grabiszyńska 9, wejście od ul. Piłsudskiego (przy pl. Legionów)
(pon.-pt.: 8:00 - 18:00, sob.: 8:00 - 14:00), tel.: 71 341 12 00

 

Więcej informacji w języku angielskim na stronie URBANCARD: http://www.urbancard.pl/en/index.html

 

WROCŁAWSKIE ROWERY MIEJSKIE (WRM)

Wrocław ma rozbudowaną miejską sieć rowerową (WRM). Jest to wygodny i niedrogi środek transportu w wielu częściach miasta. Jak to działa i jak z niego korzystać:

  1. Zarejestruj się na Nextbike (www.nextbike.pl), zakładka „Rejestracja”, wprowadź wymagane dane, zaakceptuj warunki korzystania i zapłać co najmniej 1 PLN opłaty inicjacyjnej (WRM) – ta opłata pozwoli Ci korzystać z Nextbike 24 godziny na dobę od wiosny do późnej jesieni.
  2. Aby wypożyczyć rower ze stacji, podejdź do terminalu i naciśnij ikonę „Wypożycz”.
  3. Następnie autoryzuj wypożyczenie numerem telefonu i kodem PIN wygenerowanym podczas rejestracji lub dowolną kartą PayPass (kartę można zarejestrować w terminalu podczas pierwszego wypożyczenia roweru).
  4. Zapamiętaj kod wyświetlany na terminalu do zamka zabezpieczającego, który jest wbudowany w każdy rower na stacji. Jest on również używany do zabezpieczenia roweru, gdy jest on zaparkowany poza stacją.
  5. Odblokuj zamek stacji rowerowej i... w drogę!
  6. Podczas jazdy rowerem przestrzegaj przepisów drogowych i zdrowego rozsądku.
  7. Aby zwrócić rower, podejdź do terminalu, zaloguj się numerem telefonu i PIN-em, następnie kliknij „Tak” aby potwierdzić zwrot i poczekaj na polecenie – „zwrot przyjęty, zapnij rower”.
  8. Postaw rower na uchwycie stojaka i przymocuj go linką szyfrową.
  9. Jeśli nie możesz znaleźć stojaka, przymocuj ucho do dowolnego stojaka rowerowego lub innej stałej konstrukcji (znaku, bariery) w niedużej odległości od stacji. Prosimy o korzystanie z roweru w terminalu.

Jeśli nie możesz znaleźć działającego terminalu, wypożycz rower lub skorzystaj z infolinii /w języku angielskim/ lub strony internetowej www.nextbike.pl.

Numer telefonu infolinii 22/382 13 12 lub 22/244 13 13 można znaleźć na każdym przystanku.

 

TAKSÓWKI

Zawsze wybieraj licencjonowaną firmę taksówkową, nigdy tak zwaną „niezależną” taksówkę. Firma taksówkowa jest tańsza i dostępna przez telefon. Pamiętaj, że taniej jest od 6:00 do 23:00, a od 23:00 do 6:00 jest drożej. Licencjonowane taksówki muszą mieć znak z napisem „taksówka” i „Wrocław” na drzwiach bocznych, wraz z numerem bocznym i cennikiem naklejonym na oknie. Muszą być także wyposażone w kasę fiskalną z taksometrem. Obowiązuje jedna strefa taryf taksówkowych i stawki kilometrowe zatwierdzone przez Radę Miejską, które są maksymalnymi cenami. Przejazd z lotniska do centrum miasta w dzień roboczy kosztuje około 40 PLN, a w dzień wolny lub w nocy około 60 PLN.

Przykłady firm taksówkowych:

  • ZTP Radio Taxi, tel. 71/196 22
  • Radio Taxi Expres, tel. 71/196 28
  • MPT Radio Taxi, tel. 71/191 91
  • Radio Taxi Serc, tel. 71/196 29
  • Super Taxi, tel. 71/196 63
  • Radio Taxi Blues, tel. 71/196 61

PODRÓŻOWANIE PO POLSCE (AUTOBUSY, POCIĄGI, ZNIŻKI)

 

AUTOBUSY I AUTOKARY

W Polsce usługi transportu publicznego świadczy wiele firm, zarówno ogólnokrajowych, jak i regionalnych. Oferują one międzynarodowe, dalekobieżne, międzymiastowe, podmiejskie i lokalne połączenia. Bilety można kupić na dworcach autobusowych lub czasem bezpośrednio u kierowcy przed rozpoczęciem podróży. Rozkłady jazdy i ceny biletów można znaleźć na stronach internetowych firm PKS w poszczególnych regionach/miastach lub na stronach prywatnych firm.

 

Główny dworzec autobusowy we Wrocławiu znajduje się w pobliżu dworca kolejowego, pod adresem:

Joannitów 13, 50-525
Informacje można uzyskać bezpośrednio na miejscu lub pod infolinią +48 801 833 000.

Ten portal może być przydatny do planowania podróży autobusem:

https://www.e-podroznik.pl/

 

POCIĄGI

Usługi kolejowe w Polsce świadczy wiele publicznych i komercyjnych operatorów. Dominującym operatorem są jednak Polskie Koleje Państwowe (PKP), które łączą kilka spółek oferujących usługi krajowe i międzynarodowe. Polska kolej nieustannie modernizuje swoją infrastrukturę, aby poprawić czasy podróży, warunki i komfort pasażerów.

Obecnie możesz wybierać spośród około 100 pociągów kursujących codziennie między popularnymi miejscowościami turystycznymi, większymi miastami w Polsce (pociągi Intercity i Express) i poza jej granicami. Polska ma połączenia kolejowe z wieloma europejskimi miastami, w tym Pragą, Wiedniem, Bratysławą, Berlinem, Brukselą, Paryżem i Budapesztem.

W regionie Dolnego Śląska połączenia regionalne obsługiwane są przez Koleje Dolnośląskie lub Koleje Polregio. Upewnij się, który przewoźnik obsługuje wybraną przez Ciebie trasę i że masz odpowiedni bilet, ponieważ ich ceny mogą się różnić, a bilet od innego dostawcy może nie zostać uznany przez kontrolera.

 

ZNIŻKI

Uczniowie i studenci do 26. roku życia oraz doktoranci do 35. roku życia mają prawo do 51% zniżki na pełną taryfę, pod warunkiem, że posiadają ważną legitymację studencką wydaną w Polsce (którą należy okazać konduktorowi na żądanie).

 

PROWADZENIE POJAZDÓW

W Polsce obowiązuje ruch prawostronny, a pojazdy wyprzedza się z lewej strony.

Podczas prowadzenia samochodu lub innego pojazdu w Polsce należy posiadać prawo jazdy, dowód rejestracyjny pojazdu oraz dokument potwierdzający posiadanie ubezpieczenia OC (Zielona Karta).

Pojazd powinien być wyposażony w trójkąt ostrzegawczy, gaśnicę, kamizelkę odblaskową oraz apteczkę pierwszej pomocy, która nie jest obowiązkowa, ale zalecana.

Nie używaj telefonu komórkowego podczas jazdy, chyba że masz zestaw słuchawkowy lub zestaw głośnomówiący.

Kierowcy muszą używać świateł mijania lub świateł do jazdy dziennej przez cały rok.

Wszyscy pasażerowie (z wyjątkiem widocznie ciężarnych kobiet, taksówkarzy i osób na zwolnieniu lekarskim) muszą mieć zapięte pasy bezpieczeństwa zarówno na przednich, jak i tylnych siedzeniach.

 

PRAWO JAZDY

Jeśli chcesz prowadzić pojazd w Polsce, sprawdź poniższe zasady, które określają, czy możesz używać swojego krajowego prawa jazdy w Polsce:

  • Prawa jazdy wydane przez państwa członkowskie UE, Szwajcarię, Norwegię, Liechtenstein lub Islandię mogą być używane w Polsce do daty ważności podanej na dokumencie. Następnie należy wystąpić o polskie prawo jazdy.
  • Jeśli jesteś obywatelem kraju innego niż wymienione powyżej i chcesz prowadzić pojazd od razu po przyjeździe, powinieneś posiadać międzynarodowe prawo jazdy wydane w kraju pochodzenia, które jest ważne przez okres do trzech lat lub do daty ważności krajowego prawa jazdy, w zależności od tego, który z tych terminów jest krótszy.
  • Prawa jazdy z innych krajów nie są ważne w Polsce. Muszą zostać zamienione na polskie prawo jazdy, co można zrobić dopiero po 185 dniach legalnego pobytu w Polsce. Możesz wcześniej wystąpić o prawo jazdy, jeśli przedstawisz dokumenty potwierdzające prawo do pobytu w Polsce na okres dłuższy niż 185 dni. Może to być wiza lub karta pobytu.

 

Procedura wymiany prawa jazdy na polski dokument różni się w zależności od tego, czy posiadane prawo jazdy jest zgodne z modelem określonym w Konwencji Genewskiej o Ruchu Drogowym (1949) lub Konwencji Wiedeńskiej o Ruchu Drogowym (1968). W przypadku prawa jazdy zgodnego z konwencją wystarczy złożyć następujące dokumenty w starostwie powiatowym (wydział komunikacji) właściwym dla miejsca zamieszkania w celu uzyskania polskiego dokumentu. Jeśli jednak Twoje prawo jazdy nie jest zgodne z modelem konwencji, dodatkowo będziesz musiał zdać częściowy egzamin państwowy - pisemny test teoretyczny w języku angielskim, niemieckim lub polskim.

 

Lista wymaganych dokumentów:

  • Wypełniony formularz wniosku,
  • Kopia krajowego prawa jazdy,
  • Poświadczone tłumaczenie krajowego prawa jazdy na język polski,
  • Kopia karty pobytu, wizy lub innego dokumentu potwierdzającego prawo do pobytu w Polsce, lub zaświadczenie o studiowaniu przez co najmniej sześć miesięcy,
  • Dowód wpłaty,
  • Kolorowa fotografia o wymiarach 35 x 45 mm.

WYNAJEM SAMOCHODU W POLSCE

Polskie firmy wynajmujące samochody oferują wiele rodzajów pojazdów do wynajęcia. Średnia cena wynajmu miesięcznego wynosi 1000 EUR, ale można znaleźć mały samochód za 400 EUR miesięcznie. Czasami, niektóre zniżki pozwalają zapłacić nawet mniej za wynajem samochodu.

W niektórych miastach funkcjonuje system pozwalający na wynajem samochodu na minuty, godziny lub nawet kilka dni. Samochody czekające na ulicy w różnych częściach miasta można uzyskać za pomocą aplikacji mobilnych. Koszt wynajmu obejmuje opłaty za paliwo, czas użytkowania i przejechane kilometry.

Przykłady firm wynajmujących samochody:

 

 
×