-
The International Relations Office at Wrocław Medical University organised the 2nd Erasmus Staff Week.
2024-06-03
10:36
From the 20th until the 24th of May we hosted representatives from Grigore T. Popa University of Medicine and Pharmacy IASI, Romania; Ternopil National Medical University and Danylo Halytsky Lviv National Medical University, Ukraine; University of Debrecen, Hungary; University of Crete and University of Thessaly, Greece; Lithuanian University of Health Sciences, Lithuania; University of Medicine Tirana, Albania, Caucasus International University, Georgia. Czytaj więcej »
Polska
Polska, oficjalnie Rzeczpospolita Polska, jest państwem położonym w Europie Środkowej. Graniczy na zachodzie z Niemcami, na południu z Czechami i Słowacją, na wschodzie z Ukrainą i Białorusią, a na północnym wschodzie z Litwą i Rosją. Polska liczy ponad 38 milionów mieszkańców, a jej stolicą i największym miastem jest Warszawa.
Kraj podzielony jest na 16 województw:
1. Województwo Wielkopolskie
2. Województwo Kujawsko-Pomorskie
3. Województwo Małopolskie
4. Województwo Łódzkie
5. Województwo Dolnośląskie
6. Województwo Lubelskie
7. Województwo Lubuskie
8. Województwo Mazowieckie
9. Województwo Opolskie
10. Województwo Podkarpackie
11. Województwo Podlaskie
12. Województwo Pomorskie
13. Województwo Śląskie
14. Województwo Świętokrzyskie
15. Województwo Warmińsko-Mazurskie
16. Województwo Zachodniopomorskie
Polska charakteryzuje się zróżnicowanym krajobrazem, obejmującym nadmorskie niziny, wyżyny, góry, jeziora i rzeki. Północna część kraju charakteryzuje się niziną nadmorską wzdłuż Morza Bałtyckiego, podczas gdy południowe regiony zdominowane są przez pasma górskie Karpat i Sudetów. Tatry, będące częścią Karpat, są najwyższymi górami w Polsce, a najwyższy szczyt, Rysy, znajduje się na granicy Polski i Słowacji i wznosi się na wysokość 2499 metrów nad poziomem morza. Główne rzeki Polski to Wisła (najdłuższa), Odra, Warta i Bug.
Polska posiada również liczne parki narodowe i rezerwaty przyrody, które chronią jej bogatą bioróżnorodność i naturalne piękno. Do godnych uwagi parków należą Puszcza Białowieska, wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO i będąca jedną z ostatnich pierwotnych puszcz w Europie, oraz Tatrzański Park Narodowy, który jest siedliskiem różnorodnej flory i fauny.
Polskimi symbolami narodowymi są:
Flaga - Polska flaga składa się z dwóch pasów, które mają taką samą szerokość. Główny pas jest koloru białego, a dolny czerwonego. Kolory te nawiązują do godła państwa polskiego. Kolor biały odwołuje się do Orła Białego, a czerwony ma związek z tłem tarczy. W latach wcześniejszych kolejność kolorów na fladze państwowej była różna, używano bowiem na przemian flagi biało-czerwonej lub czerwono-białej. Biało-czerwona flaga od 1831 roku jest oficjalną flagą narodową. Z upływem czasu biało-czerwone kolory uzyskały samodzielne znaczenie. Kolory te zaczęto wykorzystywać na sztandarach i chorągwiach. W XVIII wieku wojskowe mundury zostały nawet wzbogacone biało-czerwonymi kokardami. Flaga używana jest także przez polską żeglugę śródlądową. Bandera ma również dwa poziome pasy o kolorze białym i czerwonym.
Godło - Polskie godło składa się z białego orła ze złotą koroną umieszczonego na tle o czerwonym kolorze. Głowa orła zwrócona jest w prawą stronę. Początki powstania godła związane są z Lechem, twórcą polskiej państwowości. Symbol orła jest związany z Gnieznem, czyli stolicą, która została stworzona przez Lecha. Gdy przebywał on pod Poznaniem, zobaczył nagle na drzewie gniazdo, w którym znajdował się biały orzeł z trzema pisklętami. Nagle orzeł rozpostarł skrzydła na tle czerwonego od zachodu słońca nieba. Widok ten tak zachwycił Lecha, że postanowił on wykorzystać motyw orła w swoim herbie.
Hymn - Twórcą polskiego hymnu jest Józef Wybicki. Był on przyjacielem generała Dąbrowskiego. Dnia 16 lipca 1797 we Włoszech, w miejscowości Reggio, gdzie miała miejsce parada wojskowa, po raz pierwszy zaśpiewano „Mazurka Dąbrowskiego”. Początkowo, pieśń ta była nazywana Pieśnią Legionów Polskich we Włoszech. Dopiero w 1927 roku „Mazurek Dąbrowskiego” stał się oficjalnym hymnem polski. Zyskał wtedy obecny tytuł.