-
The International Relations Office at Wrocław Medical University organised the 2nd Erasmus Staff Week.
2024-06-03
10:36
From the 20th until the 24th of May we hosted representatives from Grigore T. Popa University of Medicine and Pharmacy IASI, Romania; Ternopil National Medical University and Danylo Halytsky Lviv National Medical University, Ukraine; University of Debrecen, Hungary; University of Crete and University of Thessaly, Greece; Lithuanian University of Health Sciences, Lithuania; University of Medicine Tirana, Albania, Caucasus International University, Georgia. Czytaj więcej »
Studenci z niepełnosprawnością
Szczególne potrzeby to nie tylko posiadanie orzeczenia o niepełnosprawności lub orzeczenia o stopniu niepełnosprawności. Uczelnia pomoże Ci też w innych uciążliwych sytuacjach, abyś mógł/mogła czuć się jak najbardziej swobodnie. Tworzymy przestrzeń, w której dbamy o to, aby każda osoba związana z naszą uczelnią już od pierwszych kroków stawianych podczas rekrutacji czy później w trakcie studiów lub będąc pracownikiem Uniwersytetu czuła się bezpiecznie i bez przeszkód funkcjonowała w społeczności akademickiej, którą wspólnie tworzymy.
z Niepełnosprawnościami - dr Ewa Gieysztor
Dyżur: piątek, godz. 10:00-11:00 (proszę o wcześniejsze mailowe umówienie/potwierdzenie spotkania w celu zapewnienia należytego komfortu – bez kolejek pod drzwiami).
ul. Jana Mikulicza-Radeckiego 4A (budynek modułowy, gabinet nr 1.19 na parterze), 50-345 Wrocław
e-mail: pelnomocnik.sdn@umw.edu.pl
W tym celu w strukturze uczelni została powołana nowa jednostka organizacyjna – Biuro ds. Osób z Niepełnosprawnościami (BON), która wspomaga działalność Pełnomocnika Rektora ds. Studentów i Doktorantów Niepełnosprawnych. Głównym celem połączenia sił Pełnomocnika Rektora z BON-em na Uniwersytecie Medycznym im. Piastów Śląskich we Wrocławiu jest zapewnienie warunków do pełnego udziału w różnych sferach aktywności akademickiej oraz do zatrudnienia na uczelni na zasadzie równości szans.
Szczegółowy zakres działalności BON określa Regulamin Organizacyjny Uczelni.
Dzięki różnorodnym formom wsparcia procesu kształcenia oraz zatrudniania osób z niepełnosprawnościami oraz osób ze szczególnymi potrzebami Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich otrzymał środki unijne w ramach konkursu „Uczelnia dostępna”. Uczelnia realizuje projekt zatytułowany „Uniwersytet Medyczny – likwidujemy bariery w umysłach, sercach i architekturze”, dzięki któremu zostało powołane Biuro ds. Osób z Niepełnosprawnościami.
Biuro ds. Osób z Niepełnosprawnościami - kontakt:
mgr Małgorzata Marszałek
tel. 71 348 42 32 wew.12
e-mail: malgorzata.marszalek@umw.edu.pl
mgr Iwona Sojka
Zespół ds. Studenckich
tel. 71 324 14 69
e-mail: iwona.sojka@umw.edu.pl
mgr Ewelina Biszto
Zespół ds. Studenckich
tel. 71 324 14 69
e-mail: ewelina.biszto@umw.edu.pl
-
Pełnomocnik Rektora ds. Studentów i Doktorantów Niepełnosprawnych działa na rzecz osób z niepełnosprawnością na terenie uczelni i poza nią, biorąc udział:
w tworzeniu oraz opiniowaniu przepisów wewnętrznych dotyczących osób z niepełnosprawnością;
w zarządzaniu środkami przyznanymi w ramach dotacji na zadania związane ze stwarzaniem studentom i doktorantom będącym osobami niepełnosprawnymi warunków do pełnego udziału w procesie kształcenia;
w nawiązywaniu współpracy z uczelniami, organizacjami, stowarzyszeniami w zakresie problematyki osób z niepełnosprawnością;
w pracach zespołu ds. stypendiów dla osób z niepełnosprawnością;
w pracach na rzecz dostosowanie procesu edukacyjnego oraz likwidacji barier architektonicznych na terenie Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu i na potrzeby osób z niepełnosprawnością oraz opiniowanie wszystkich prac inwestycyjno-remontowych w zakresie dotyczącym osób z niepełnosprawnością;
w postępowaniach przetargowych dotyczących zagadnień związanych z osobami z niepełnosprawnością;
w zarządzaniu i nadzorze nad sprzętem technologicznym wspomagającym nauczanie osób z niepełnosprawnością, w tym opracowywanie zasad przyznawania prawa do jego wypożyczania;
w pracach mających na celu pozyskiwanie dotacji na wsparcie studentów z niepełnosprawnością;
w inicjowaniu oraz wspieraniu działań promocyjnych i informacyjnych w zakresie osób z niepełnosprawnością; -
Pełnomocnik Rektora ds. Studentów i Doktorantów Niepełnosprawnych odpowiedzialny jest za:
udzielanie informacji dotyczących zagadnienia niepełnosprawności,
wsparcie w rozwiązywaniu problemów będących wynikiem stopnia niepełnosprawności,
organizowanie szkoleń o tematyce związanej z niepełnosprawnością,
pomoc przy uzyskiwaniu konsultacji psychologicznych oraz pozyskiwaniu asystenta edukacyjnego dla osób z niepełnosprawnością.słowa klucze: niepełnosprawność, niepełnosprawni, student niepełnosprawny, doktorant niepełnosprawny,
_____________________________________________________________________________________________
Zasady ogólne wsparcia:
Godność, autonomia, podmiotowość - czyli uwzględnianie autonomii osób ze szczególnymi potrzebami, w tym osób z niepełnosprawnościami, w tym ich praw do decydowania o sobie.
Zasada partnerstwa – wyraża się w przeciwdziałaniu wykluczeniu osób ze szczególnymi potrzebami, w tym osób z niepełnosprawnościami oraz utrzymaniu z nimi odpowiednich relacji.
Zasada równości, w tym równych szans i równych obowiązków - dbałość nie tylko o realizowanie równych praw dla osób niepełnosprawnych, ale również (dzięki zapewnieniu tych praw) egzekwowanie wypełniania obowiązków studenckich na takim samym poziomie jak w przypadku studentów bez niepełnosprawności.
Zasada indywidualizacji wsparcia – adaptacje procesu studiowania osoby z niepełnosprawnością zawsze przygotowywane są w odpowiedzi na jej indywidualne potrzeby edukacyjne wynikające ze specyfiki stanu zdrowia w danym momencie oraz specyfiki danego kursu, w tym warunków, w jakich się on odbywa.
Zasada ochrony prywatności - zakaz samowolnej lub bezprawnej ingerencji w życie prywatne, rodzinne, dom lub korespondencję, innego typu komunikację, zakaz bezprawnego naruszania czci i reputacji osoby z niepełnosprawnością, w tym ochrona jej danych osobowych.
Zasada rozwijania potencjału osoby ze szczególnymi potrzebami – w szczególności związana ze studiowanym przez nią kierunkiem studiów. Oznacza ono dobór takich adaptacji, które pozwalałyby studentowi/studentce nabywać wiedzę i rozwijać praktyczne umiejętności.
Zasada racjonalności dostosowania – zakłada proponowanie adaptacji racjonalnych ekonomicznie, skutecznie wyrównujących szanse osoby z niepełnosprawnością oraz gwarantujących zachowanie standardu akademickiego.
Zasada utrzymania standardu akademickiego - czyli przygotowanie adaptacji studiów przy jednoczesnym utrzymaniu kryteriów merytorycznych obowiązujących wszystkich studentów danego kierunku.
Zasada stosowania wsparcia najbliższego standardowemu przebiegowi zajęć - to znaczy stosowanie takiej formy wsparcia, która w sposób racjonalny wyrównuje jej szanse w dostępie do oferty kształcenia uznanej za optymalną na danym kierunku.
Zasada prymatu stosowania projektowania uniwersalnego - promowanie równego, a tym samym sprawiedliwego dla wszystkich osób kształcących się, dostępu do dóbr i usług, z uwzględnieniem ich potrzeb, których funkcjonowanie jest w pewnym aspekcie ograniczone.
Prawo do ciągłości i jakości wsparcia podczas procesu kształcenia, prowadzenia działalności naukowej, zatrudnienia – prawo do otrzymywania ciągłego wsparcia na najwyższym poziomie, tak aby absolwenci Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich posiadali wiedzę, umiejętności i kompetencje społeczne cenione na rynku pracy. Dostosowanie kształcenia, prowadzonej działalności naukowej, zatrudnienia do zmieniających się potrzeb otoczenia.
Obsługa admnistracyjna:
Dział Spraw Studenckich/ Biuro Obsługi Studentów / Zespół ds. Studenckich / Biuro ds. Osób z Niepełnosprawnościami
ul. Wojciecha z Brudzewa 12 (wejście do Domu Studenckiego 'Bliźniak'), 51-601 Wrocław
poniedziałek - piątek w godz. 7.30 - 15.30
mgr Małgorzata Marszałek
tel. 71 348 42 32 wew.12
e-mail: malgorzata.marszalek@umw.edu.pl
mgr Iwona Sojka
Zespół ds. Studenckich
tel. 71 324 14 69
e-mail: iwona.sojka@umw.edu.pl
mgr Ewelina Biszto
Zespół ds. Studenckich
tel. 71 324 14 69
e-mail: ewelina.biszto@umw.edu.pl
Wydział Nauk o Zdrowiu:
Dziekanat - mgr Izabela Wierzchacz-Langner, tel. 71 784 18 10,
e-mail: izabela.wierzchacz-langner@umw.edu.pl
Wydział Farmaceutyczny:
Dziekanat - mgr Agnieszka Pakos, tel. 71 784 05 36,
e-mail: agnieszka.pakos@umw.edu.pl
Wydział Lekarski:
Dziekanat - mgr Małgorzata Kabała, tel. 784 16 64,
e-mail: malgorzata.kabala@umw.edu.pl
Wydział Lekarsko-Stomatologiczny:
Dziekanat - mgr Edyta Podymska, tel. 71 784 03 59,
e-mail: edyta.podymska@umw.edu.pl
Studia doktoranckie/Szkoła Doktorska:
Biuro Szkoły Doktorskiej - Agnieszka Adamska, tel. 71 784 16 77,
e-mail: agnieszka.adamska@umw.edu.pl
słowa klucze: niepełnosprawność, niepełnosprawni, student niepełnosprawny, doktorant niepełnosprawny,
Uczelnia oferuje różne formy wsparcia osób ze szczególnymi potrzebami:
- wsparcie kandydata w procesie przyjmowania na studia, w tym rekrutacji na studia,
- stworzenie warunków przyspieszających załatwianie spraw administracyjnych np. w dziekanatach,
- odpowiednie przystosowanie infrastruktury uczelni,
- stypendium dla osób niepełnosprawnych,
- wsparcie w procesie dydaktycznym (adaptacja i dostępność materiałów dydaktycznych, nauki języków obcych, zajęć wychowania fizycznego),
- zapewnienie dostępności procesu weryfikacji uczenia się,
- wsparcie w prowadzeniu badań naukowych,
- zapewnienie usług wspierających, w tym asystentów, transportu specjalistycznego,
- konsultacje psychologiczne (także zdalnie),
- wypożyczalnia technologii wspomagających (sprzętu specjalistycznego oraz specjalistycznego oprogramowania) dla osób z dysfunkcjami wzroku, słuchu i ruchu,
- dostęp do przenośnych zestawów FM, pętli indukcyjnych,
- dbanie o pełny udział społeczności akademickiej w wydarzeniach kulturalnych i sportowych,
- zapewnienie dostępnego środowiska pracy,
- organizacja szkoleń, wyjazdów integracyjnych, konferencji,
- współpraca z organizacjami wspierającymi osoby ze szczególnymi potrzebami.
Kto może liczyć na pomoc?
Osoby ze szczególnymi potrzebami w tym osoby z niepełnosprawnościami tj.:
- kandydaci/tki do kształcenia
- studenci/tki
- doktoranci/tki
- uczestnicy/czki studiów podyplomowych
- uczestnicy/czki kursów i innych form kształcenia
- pracownicy/czki Uczelni (niezależnie od podstawy zatrudnienia)
Jak uzyskać wsparcie?
Uczysz się na naszej uczelni i chciałbyś skorzystać z pomocy? ZŁÓŻ WNIOSEK – chcemy Ci pomóc :)
Studenci i doktoranci z niepełnosprawnością mają możliwość złożenia Wniosku o udzielenie wsparcia do Pełnomocnika Rektora ds. Studentów i Doktorantów Niepełnosprawnych - dr Ewy Gieysztor.
Złóż wniosek - to proste!
Gdzie, kiedy i w jakiej formie złożyć wniosek?
Wniosek o udzielenie wsparcia należy złożyć w formie papierowej – osobiście, listownie lub mailowo (ze skrzynki w domenie umw.edu.pl):
1) bezpośrednio do Biura ds. Osób z Niepełnosprawnościami mieszczącego się przy ul. Wojciecha z Brudzewa 12, 51-601 Wrocław, w formie elektronicznej (plik pdf) na adres e- mail: ewelina.biszto@umw.edu.pl lub iwona.sojka@umw.edu.pl
2) bezpośrednio do podmiotu właściwego do rozpoznania wniosku (bez udziału Biura ds. Osób z Niepełnosprawnościami)
Właściwe podmioty wymienione są w §7 Regulaminu wsparcia osób ze szczególnymi potrzebami. Są nimi: właściwy dziekan, dyrektor szkoły doktorskiej, właściwy dyrektor centrum kształcenia podyplomowego, dyrektor szkoły doktorskiej lub dyrektor instytutu, kierownik Biura Rekrutacji i Badania Losów Absolwentów lub właściwy dziekan oraz Pełnomocnik Rektora ds. Studentów i Doktorantów Niepełnosprawnych - w zależności od formy wnioskowanego wsparcia.
Właściwe adresy, w tym adresy mailowe podane są na stronie internetowej uczelni.
Wniosek o udzielenie wsparcia można złożyć w dowolnym terminie.
PAMIĘTAJ! Złóż wniosek z odpowiednim wyprzedzeniem, by umożliwić uczelni zapewnienie wsparcia w pożądanym czasie. Nie dotyczy to sytuacji nagłych.
Jakie dokumenty należy dołączyć do wniosku?
Osoba ubiegająca się o udzielenie wsparcia do wniosku powinna dołączyć stosowną dokumentację uzasadniającą szczególne potrzeby:
1) potwierdzającą niepełnosprawność (np. orzeczenie o niepełnosprawności/ o stopniu niepełnosprawności,
2) wydaną na podstawie przepisów oświatowych (dokumenty z poradni psychologiczno-pedagogicznych, dokumenty dotyczące dostosowania warunków lub formy przeprowadzenia egzaminu, dokumenty dot. indywidualnych programów edukacyjno-terapeutycznych),
3) medycznej
4) innej potwierdzającej szczególne potrzeby
WAŻNE! Wymagane jest złożenie przynajmniej jednego z wymienionych rodzajów dokumentów.
Co się stanie w przypadku gdy nie złożysz kompletnych dokumentów?
Nie martw się :) W przypadku gdy nie złożysz wszystkich dokumentów będziesz wezwany/a do uzupełnienia złożonej dokumentacji lub przekazania dodatkowych informacji niezbędnych do rozpatrzenia Twojego wniosku (m.in. poprzez wywiad, wypełnienie formularza/ankiety)
Na jaki okres jest przyznawane wsparcie?
Uprawnienia i usługi wspierające przyznaje się na okres uzasadniony indywidualną szczególną potrzebą: jednorazowo, na miesiąc, pół roku, semestr, rok akademicki, okres całego toku kształcenia, okres trwania zatrudnienia. Decyzja w przedmiocie udzielenia wsparcia może zostać wydana bezterminowo.
Kto wydaje decyzję w przedmiocie udzielenia wsparcia?
W przypadku, gdy wniosek trafia do BON – BON weryfikuje szczególne potrzeby, a następnie jeżeli istnieją odsyła wniosek do podmiotu właściwego do wydania rozstrzygnięcia.
W przypadku gdy wniosek trafia do organu właściwego do rozpoznania wniosku – decyzję o przyznaniu wsparcia wydaje ten organ.
Czy możesz otrzymać decyzję odmowną?
Tak. Dzieje się tak gdy wniosek oraz załączone dokumenty są niewystarczające i nie uzasadniają szczególnych potrzeb, wnioskowane wsparcie nie znajduje uzasadnienia w sytuacji w jakiej się znajdujesz, dokumentacja jest niekompletna i nie została uzupełniona, wnioskowane wsparcie nie jest niezbędne dla studenta, a stanowi obciążenie dla uczelni.
Gdy otrzymasz decyzję odmowną możesz złożyć wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy do Rektora za pośrednictwem BON lub podmiotu, który wydał decyzję, w terminie 14 dni od otrzymania decyzji. Rektor rozstrzyga wydaje ostateczne rozstrzygnięcie w terminie 30 dni.
Otrzymałeś pozytywną decyzję? Co musisz wiedzieć?
Wsparcie w zakresie, w którym została wydana decyzja otrzymasz niezwłocznie od właściwej jednostki organizacyjnej i/lub kadry uczelni.
Jeżeli jednostki organizacyjne bądź kadra uczelni nie respektują decyzji możesz złożyć skargę do Rektora. Należy ją złożyć za pośrednictwem BON lub podmiotu, który wydał decyzję. Rektor rozpatruje skargę w ciągu 30 dni kalendarzowych od dnia jej wpłynięcia.
Przesłanki zawieszenia (do czasu złożenia wyjaśnień) lub całkowitej utraty wsparcia:
1) ustanie przyczyny przyznania wsparcia,
2) uprawomocnienie się decyzji o skreśleniu z listy studentów, doktorantów, uczestników studiów podyplomowych,
3) inna forma zakończenia kształcenia,
4) pozytywne rozpatrzenie wniosku o urlop dziekański,
5) zakończenie zatrudnienia.
Ponadto, na terenie Uczelni rozmieszczone są stanowiska pracy własnej przystosowane dla osób z niepełnosprawnościami, które znajdują się w następujących lokalizacjach:
1. Lokalizacja: ul. Marcinkowskiego 2-6, 50-368 Wrocław, Biblioteka Główna UMW
- pokój pracy indywidualnej wyposażony w stół z regulacją wysokości, komputer ze skanerem, ergonomiczną myszą, klawiaturą dla osób niedowidzących, oraz oprogramowaniem Magic z funkcją powiększania ekranu i read out loud.
2. Lokalizacja: ul. Borowska 211, 50-556 Wrocław, Filia Biblioteki - Wydział Farmaceutyczny
- dwa stanowiska komputerowe oraz urządzenie wielofunkcyjne.
3. Lokalizacja: ul. Krakowska 26, 50 - 425 Wrocław, Wydział Lekarsko-Stomatologiczny
- urządzenie wielofunkcyjne.
4. Lokalizacja: ul. T. Chałubińskiego 3, 50-368 Wrocław, Katedra Fizjoterapii
- stanowisko komputerowe oraz urządzenie wielofunkcyjne.
5. Lokalizacja: ul. Bartla 5, 51-618 Wrocław, Wydział Nauk o Zdrowiu (pokój nr 316)
- 10 stanowisk komputerowych oraz urządzenie wielofunkcyjne.
Korzystanie z powyższych stanowisk jest bezpłatne, nie wymaga złożenia wniosku o udzielenie wsparcia, a urządzenia wielofunkcyjne wyposażone są w papier do drukarki i ksero.
Informujemy również, że w ramach działań dostępnościowych, prowadzonych w Uczelni, zakupionych zostało 9 krzeseł ewakuacyjnych typu ROBIN, które umożliwiają transport osób ze szczególnymi potrzebami z budynku w sytuacjach zagrożenia, a także w przypadkach, gdy nie można korzystać z wind.
Krzesła ewakuacyjne zostały zamontowane w następujących obiektach Uczelni:
1. Ośrodek Badawczo-Naukowo-Dydaktyczny (OBND) – Wydział Farmaceutyczny, ul. Borowska 211
2. Zintegrowane Centrum Edukacji i Innowacji (ZCEI) – Wydział Farmaceutyczny, ul. Borowskiej 211a
3. Centrum Naukowej Informacji Medycznej – budynek Biblioteki Głównej, ul. Karola Marcinkowskiego 2-6
4. Centrum Naukowej Informacji Medycznej – budynek administracji Uczelni, ul. Karola Marcinkowskiego 2-6
5. Katedra Fizjoterapii – Zakład Rehabilitacji w Dysfunkcjach Narządu Ruchu, ul. Tytusa Chałubińskiego 3
6. Centrum Symulacji Medycznej, ul. Tytusa Chałubińskiego 7-7a
7. Dom Studencki 'Bliźniak', ul. Wojciecha z Brudzewa 12
8. Dom Studencki 'Jubilatka', ul. Wojciecha z Brudzewa 10
9. Katedra Protetyki Stomatologicznej – Wydział Lekarsko-Stomatologiczny, ul. Krakowska 26
Dodatkowe informacje można uzyskać w Biurze ds. Osób z Niepełnosprawnościami pod numerem telefonu 71-324-14-69
UMW przełamuje bariery mentalne i architektoniczne
Blisko 4 mln złotych dofinansowania pozyskali specjaliści z UMW na wzrost dostępności infrastruktury i procedur na uczelni dla osób z niepełnosprawnościami (OzN) w ramach projektu POWER z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.
Głównym celem projektu „Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu - likwidujemy bariery w umysłach, sercach i architekturze”, którego liderem jest UMW, a partnerem Stowarzyszenie na rzecz równego dostępu do kształcenia 'Twoje nowe możliwości', jest wzrost dostępności Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu dla osób z niepełnosprawnością (OzN) poprzez zniwelowanie barier dostępności dla studentów/doktorantów z niepełnosprawnościami w 6 obszarach działalności Uczelni (struktury organizacyjnej, architektury, technologii wspierających, procedur, wsparcia edukacyjnego i szkoleń podnoszących świadomość niepełnosprawności). Ponadto projekt zakłada wsparcie zmian organizacyjnych i podniesienie kompetencji kadr w systemie szkolnictwa wyższego, podniesienie kompetencji osób uczestniczących w edukacji na poziomie wyższym, odpowiadającym potrzebom gospodarki, rynku pracy i społeczeństwa oraz poprawę dostępności szkolnictwa wyższego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Wiedza Edukacja Rozwój.