Welcome Centre Welcome Centre

NAWA

NAWA

Przejdź do aktualności »

Społeczna Odpowiedzialność Uczelni / Zielony Uniwersytet

Photo: Karolina Maria Rojek

 

Zdajemy sobie sprawę, iż uniwersytety mają wyjątkową zdolność wpływania na przyszłe pokolenia i wywoływania pozytywnych zmian w społeczeństwie. Dlatego też, włączając odpowiedzialność społeczną do naszej misji i wartości promujemy obywatelskie zaangażowanie oraz etyczne przywództwo wśród naszych studentów, wykładowców i pracowników.

 

Deklaracja Społecznej Odpowiedzialności Uczelni została zainicjowana w 2017 r. Dokument stanowi dobrowolne zaangażowanie się szkół wyższych w promowanie idei zrównoważonego rozwoju i społecznej odpowiedzialności w programach edukacyjnych, badaniach naukowych, ale także rozwiązaniach zarządczych i organizacyjnych uczelni. Jego celem jest budowanie szerokiej świadomości społecznej na temat roli uczelni w kształtowaniu warunków dla zrównoważonego rozwoju społeczno-gospodarczego kraju.

 

Co więcej, we wrześniu 2022 roku Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu podpisał Magna Charta Universitatum. Wiele naszych działań od dawna doskonale wpisuje się w wartości zawarte w powyższym dokumencie: przeciwdziałamy wszelkim formom dyskryminacji; prowadzone są szkolenia dotyczące świadomości potrzeb osób niepełnosprawnych; w coraz większym stopniu stajemy się „zielonym uniwersytetem” oraz aktywnie włączyliśmy się w akcję pomocy osobom dotkniętym wojną na Ukrainie.

 

 https://www.umw.edu.pl/pl/aktualnosci/umw-sygnatariuszem-magna-charta-universitatum 

 

Oto niektóre z naszych inicjatyw: 

'Razem Możemy Więcej' to organizacja studencka na Uniwersytecie Medycznym we Wrocławiu, dedykowana wolontariackiej działalności społecznej i organizacji charytatywnych wydarzeń. 
Nasza misja opiera się na mobilizowaniu studentów, doktorantów i pracowników UMW do zaangażowania się w pomoc społeczności lokalnej poprzez różnorodne projekty i inicjatywy. Jako organizacja koordynujemy wolontariat społeczny na UMW. Wspieramy społeczną odpowiedzialność uczelni. 
Zajmujemy się organizacją akcji charytatywnych oraz wydarzeń mających na celu poprawę jakości życia. Działamy razem, tworząc inspirującą społeczność, która promuje wartości altruizmu i solidarności wśród przyszłych profesjonalistów medycznych. 
Naszym hasłem przewodnim jest 'Razem Możemy Więcej', bo tylko działając razem możemy osiągnąć nasze cele.

 

Zarząd organizacji
Franciszek  Kędzierski - Przewodniczący
Martyna Wojniłłowicz - Wiceprzewodnicząca
Katarzyna Długosz - Sekretarz

 

Opiekun
dr hab. Tomasz Zatoński, prof. UMW, Prorektor ds. Budowania Relacji i Współpracy z Otoczeniem

 

Sztab Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy (WOŚP) przy Uniwersytecie Medycznym we Wrocławiu to zgrana społeczność akademicka z sercem do pomagania. Nasza grupa skupia się na organizowaniu akcji charytatywnych, zbiórek środków finansowych oraz edukacyjnych wydarzeń na rzecz poprawy opieki zdrowotnej i wsparcia osób potrzebujących.
W ramach naszych działań, angażujemy się w różnorodne inicjatywy, takie jak koncerty, licytacje, czy zbiórki, które nie tylko przyczyniają się do zbierania funduszy na cele charytatywne, ale także budują atmosferę solidarności i współpracy. 
Nasz sztab skupia się na mobilizowaniu społeczności akademickiej do aktywnego udziału w zbiórkach WOŚP, promując jednocześnie świadomość społeczną na temat ważności systemu opieki zdrowotnej.
Jesteśmy zespołem z pasją, pełnym pozytywnej energii, gotowym do podejmowania wyzwań i działania dla dobra innych. 

 

Skład Sztabu
Franciszek  Kędzierski - Szef Sztabu
Emilia Miernikiewicz - Zastępca Szefa Sztabu
Katarzyna Długosz - Koordynator ds. wolontariuszy WOŚP

 

Wolontariat
Nabór na wolontariuszy kwestujących prowadzimy w okresie listopad-grudzień.

 

 

Mów o sobie 

Jak sobie radzą z emocjami, niekoniecznie tymi dobrymi, studenci wrocławskich i opolskich uczelni? Sprawdzają to specjaliści z Katedry Psychiatrii Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. W ramach akcji 'Mów o sobie' przygotowali ankietę, której wyniki pozwolą opracować najskuteczniejsze metody wsparcia młodych ludzi w rozwiązywaniu ich problemów.

Dodatkowo w ramach akcji 'Mów o sobie' eksperci będą zachęcają studentów, aby nie wstydzili się i nie bali prosić o pomoc, gdy czują, że życie ich przetłacza. Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu przez cały rok oferuje swoim studentom wsparcie psychologiczne. Młodzi ludzie, jeśli czują taką potrzebę, mogą umawiać się na spotkania ze specjalistami, a dodatkowo w ramach programu 'UMW – likwidujemy bariery w umysłach, sercach i architekturze' uczelnia zaprasza na konsultacje studentów i doktorantów z niepełnosprawnościami. 

 

 

Porusz serce

Tylko połowa mieszkańców Polski, u których doszło do nagłego zatrzymania krążenia (NZK) poza szpitalem, może liczyć na pomoc świadków zdarzenia. To o wiele za mało. W krajach skandynawskich czy Czechach odsetek ten wynosi około 80 proc., dlatego Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu (UMW) realizuje program edukacyjny 'Porusz serce'. W ramach akcji  uświadamia, jak ważna jest natychmiastowa resuscytacja oraz uczy, jak przeprowadzać ją skutecznie i bezpiecznie.

 

 

Pomoc Ukrainie

Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu jako jedna z pierwszych uczelni w Polsce zaoferowała wymierną pomoc dotkniętym wojną mieszkańcom Ukrainy. Poniżej znajdziecie Państwo przegląd podjętych działań przez naukowców, studentów i wolontariuszy UMW. 

https://www.umw.edu.pl/pl/spoleczna-odpowiedzialnosc-uczelni/pomoc-ukrainie

 

Bieg Uniwersytetu Medycznego

BumWro 2024 | Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu

 

Dzień Ziemi

22 kwietnia na całym świecie obchodzone jest największe święto naszej planety – Dzień Ziemi. My również bierzemy w nim udział, bo doskonale zadajemy sobie sprawę, jak wielki wpływ na ludzkie zdrowie i życie ma stan środowiska naturalnego.

 

 

 

×