Welcome Centre Welcome Centre

NAWA

NAWA

Przejdź do aktualności »

Kierunek Lekarski

Studia medyczne trwają 6 lat i pozwalają zdobyć wiedzę na temat praktycznie wszystkich dziedzin medycyny. Pierwsze dwa lata skupiają się na nauczeniu teorii i do pewnego stopnia nawiązują do lat szkolnych, również pod względem nauczanych przedmiotów. Zajęcia kliniczne, czyli wymagające kontaktu z pacjentami, rozpoczynają się na trzecim roku studiów i są pierwszą okazją do przekonania się, jak praca lekarza wygląda w praktyce. Z czasem poznaje się kolejne dziedziny medycyny, a ostatni, szósty rok studiów jest w zasadzie całkowicie poświęcony pracy z pacjentami w szpitalu. Po studiach absolwenci odbywają roczny staż oraz zdają Lekarski Egzamin Końcowy, po czym mogą wybrać swoją specjalizację.

 

Po prostu to czułam, wiedziałam, że to moja droga. Nikt w mojej rodzinie nie jest lekarzem, nikt nawet nie skończył studiów. Ograniczenia nie istnieją. Każdy może studiować medycynę!

Natalia Kusyn

Na studiach medycznych z jednej strony ważne są motywacja i ambicja, ponieważ to, ile wiedzy przyswoimy, ma bezpośrednie przełożenie na jakość opieki nad pacjentem i – a może przede wszystkim – pewność siebie w przyszłym zawodzie. Trzeba być przygotowanym na samodzielną pracę, której często towarzyszy ogromna presja psychiczna. Z drugiej strony bardzo ważne są cierpliwość i otwartość na ludzi. Lekarz nie może dzielić pacjentów na lepszych i gorszych ani wybierać, których ma leczyć. Nigdy nie wiadomo, kto przekroczy próg gabinetu i z jakim problemem przyjdzie.

Aleksander Słupski

Kierunek lekarski poleciłabym osobom ciekawym świata i nielubiącym nudy. Przedmioty, których się uczymy, pozwalają poznać wiele fascynujących faktów na temat ludzkiego ciała.

Magdalena Biernacka

I would recommend medicine to someone who is enthusiastic, intelligent, and loves to learn new things everyday.

Muhammad Nouman Amjad

 

Kierunek Lekarsko- Dentystyczny

Stomatologia to dział medycyny, dlatego studia na kierunku lekarsko-dentystycznym w pierwszych latach zbliżone do tych na kierunku lekarskim. Lekarz dentysta zajmuje się profilaktyką i leczeniem chorób i zaburzeń w zakresie jamy ustnej.  Po otrzymaniu dyplomu może pracować jako lekarz dentysta w zakresie całej stomatologii lub może po uzyskaniu jednej ze specjalizacji pracować jako specjalista posiadający szerszą i bardziej specjalistyczną wiedzę z zakresu np.  stomatologii zachowawczej, chirurgii stomatologicznej, ortodoncji, protetyki czy periodontologii.

 

Ogromną satysfakcję dają mi manualne prace, gdzie widać efekt włożonego trudu. Chęć niesienia pomocy innym – nie tylko fizycznej, ale i psychicznej – również wpisuje się w wybór tego kierunku. Plusem jest też możliwość założenia własnego gabinetu w przyszłości. Ten zawód, co równie ważne, daje możliwość samodzielnego decydowania o swoim kierunku rozwoju, charakterze pracy i działalności. Jako stomatolog nie muszę po prostu być wykonawcą poleceń innej osoby, które nie zawsze będą zgodne z moją wizją.

Elżbieta Midura

Studia stomatologiczne to część, a właściwie początek realizacji mojego planu zostania chirurgiem stomatologicznym lub twarzowo-szczękowym.

Michał Perszke

Przy wyborze zwracałam uwagę na to, w jaki sposób rozwija się uczelnia. Na Uniwersytecie Medycznym we Wrocławiu niedawno powstała nowoczesna biblioteka, zaczęło działać Centrum Symulacji Medycznej. Do tego uczelnia jest otwarta i nastawiona na integrację między wydziałami. Działa tu mnóstwo organizacji studenckich i kół naukowych. Dla mnie znaczenie miało również to, że Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu słynie z wielu wybitnych dydaktyków i specjalistów, którzy się zapisali i wciąż zapisują na kartach historii polskiej i światowej medycyny. Nie ukrywam, że oczarowało mnie też samo miasto. Wrocław jest przepiękny, ma swój niepowtarzalny urok i nieprzypadkowo nazywany jest „miastem spotkań”. Warto czasem oderwać się od książek i poświęcić czas, żeby poznać go lepiej. Łasuchom podpowiem, że lokalna gastronomia stoi na naprawdę wysokim poziomie.

Elżbieta Midura

Kierunek Farmacja

Farmacja to nauka o przygotowywaniu, przechowywaniu, kontroli i dystrybucji leku. W czasie studiów poznasz metody opracowania, badań i wytwarzania leków, zarówno w aptekach jak i w przemyśle farmaceutycznym. Ponadto farmaceuci prowadzą w aptekach szereg usług farmaceutycznych, do których należą, poza kierowaniem apteką, wydawaniem i informowaniem o lekach, m.in. szczepienia i wybrane testy diagnostyczne, oraz opieka farmaceutyczna. Dowiesz się w jaki sposób lek działa na ludzki organizm oraz jak można go badać z wykorzystaniem specjalistycznych metod chemicznych, biologicznych, farmaceutycznych, farmakologicznych i klinicznych. Wiele zajęć prowadzonych jest w laboratoriach, dzięki czemu studia pozwolą ci rozwinąć systematyczność i precyzję niezbędną w pracy technologicznej lub analitycznej. 

 

Od kiedy pamiętam, zawsze chciałam spełniać się w zawodzie, w którym będę mogła pomagać ludziom i chronić ich zdrowie, jednak nie widziałam siebie jako lekarza, a że interesowała mnie także chemia, czułam, że powinnam połączyć te dwie rzeczy – właśnie taką możliwość daje farmacja. Stopniowo pogłębiamy swoją wiedzę na temat leków, ich mechanizmów działania i schorzeń, w jakich należy je stosować, tworzymy własnoręczne preparaty według dokładnych receptur, analizujemy ich składy, by później, z jak największą wiedzą, móc zaopiekować się pacjentem. Dodatkowo wiedziałam, że farmacja daje różne możliwości i oprócz pracy w aptece ogólnodostępnej można spełniać się w szpitalach, w przemyśle farmaceutycznym czy pracować naukowo na uczelni – wszystko zależy od naszych chęci!

Karolina Szumiata

Precyzja jest wymagana także po skończeniu studiów. Farmacja szybko się rozwija, więc nie możemy odpuszczać w medycznym „wyścigu zbrojeń”. W zawodowy etos farmaceuty, podobnie jak w przypadku wszystkich zawodów medycznych, wpisuje się też chęć niesienia pomocy innym, co też trzeba mieć na uwadze.

Maks Wastag

 

 

Kierunek Analityka medyczna

Studia na kierunku analityka medyczna kształcą przyszłych diagnostów laboratoryjnych, czyli osoby, które za pomocą specjalistycznych metod i aparatury, wykonują badania z zakresu m.in. chemii klinicznej, analityki ogólnej, hematologii, serologii z transfuzjologią, immunologii i mikrobiologii,  genetyki i biologii molekularnej. W zakresie kompetencji diagnosty laboratoryjnego znajduje się również nadzór nad wykonaniem oznaczeń laboratoryjnych oraz autoryzacja wyników. Przedmiotem badań jest materiał biologiczny w postaci m.in. krwi, moczu, kału, płynu mózgowo-rdzeniowego, stawowego, opłucnowego, otrzewnowego, nasienia czy materiału tkankowego.

Podczas studiów nauczysz się również jak zorganizować i jak zarządzać medycznym laboratorium diagnostycznym, poznasz istotne zagadnienia z zakresu prawa medycznego oraz systemu zarządzania jakością w laboratorium. Diagności ściśle współpracują z lekarzami, którzy na podstawie uzyskanych wyników badań stawiają rozpoznanie choroby i  podejmują decyzje o leczeniu. Jest to kierunek interdyscyplinarny.

 

Już jako dziecko chciałam być kimś w rodzaju naukowca i pracować w laboratorium. W późniejszych latach doszły do tego jeszcze zainteresowania biologią człowieka i medycyną. Szukając odpowiedniego kierunku dla siebie, natrafiłam na artykuły o analityce medycznej i stwierdziłam, że to jest właśnie to, co chciałabym studiować. Nie żałuję swojego wyboru!

Magdalena Król

Analityka medyczna była moim pierwszym wyborem, ponieważ jest to niezwykle interesująca, ale także mało znana dziedzina medycyny, która od pierwszych zajęć skradła moje serce.

Julia Kurzynoga

Wybrałam Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu, ponieważ przekonały mnie zajęcia praktyczne prowadzone w niedawno powstałym kampusie Wydziału Farmaceutycznego. Wyposażone w najnowszy sprzęt laboratoria i designerskie wnętrze zdecydowanie podnoszą komfort studiowania na naszej uczelni.

Monika Kacperczyk

Kierunek Dietetyka

Dietetyka koncentruje się na nauczaniu zasad żywienia człowieka – zdrowego i chorego. Poznasz zasady obowiązujące w określonych jednostkach chorobowych i różnice w żywieniu dzieci i osób dorosłych. Tak zdobytą wiedzę wykorzystasz w praktyce, układając zbilansowane diety. W planie uwzględnione są zajęcia z ogólnej wiedzy o człowieku, np. anatomia, fizjologia człowieka i kliniczny zarys chorób, dzięki czemu zrozumiesz, w jaki sposób funkcjonuje np. układ pokarmowy czy hormonalny oraz jak, stosując odpowiednią dietę, można wpłynąć na stan zdrowia. Zajęcia odbywają się przede wszystkim w formie ćwiczeń, seminariów i wykładów, ale odwiedzisz także wrocławskie szpitale, gdzie przygotujesz się na późniejszy samodzielny kontakt z pacjentem.

 

Idąc na dietetykę, ja i moi znajomi mieliśmy wrażenie, że jest to kierunek łatwy. Co może być trudnego w układaniu diet? Jak się okazuje, to wymagające zadanie. To kierunek dla osób, które są gotowe na ciągłe kształcenie, bo dietetyka jest dziedziną, która stale się rozwija, pełną często sprzecznych informacji, które należy weryfikować. Na tych studiach z pewnością odnajdą się osoby, dla których ważny jest zdrowy styl życia.

Dorota Malinowska

Jestem pasjonatką gotowania i z tym wiążę moją karierę zawodową, ale jestem również osobą świadomą, która lubi dbać o zdrowie swoje i swoich bliskich. W przyszłości chciałabym edukować i zachęcać innych do równie świadomego stylu życia.

Weronika Szabla

Wybrałam uczelnię medyczną, gdyż nie tylko zapewnia rzetelną wiedzę, ale także w ramach zajęć klinicznych umożliwia kontakt z pacjentami.

Karolina Bernacka

Kierunek Pielęgniarstwo

Pielęgniarstwo to nowoczesny i praktyczny kierunek, który obejmuje obszar kształcenia z zakresu nauk medycznych, nauk o zdrowiu oraz nauk o kulturze fizycznej. Obecnie obserwuje się znaczne uznanie dla polskiego pielęgniarstwa, nie tylko jako wyodrębnionej działalności praktycznej, ale również odrębnej dyscypliny naukowej. Współczesna pielęgniarka/pielęgniarz to profesjonalista w zakresie pielęgnowania w sposób samodzielny i odpowiedzialny.

Pielęgniarki i pielęgniarze zajmują się pielęgnacją i opieką nad osobami chorymi, zdrowymi, dorosłymi oraz dziećmi. Ważnym elementem pielęgniarstwa jest edukacja oraz działania mające na celu szeroko rozumianą profilaktykę zdrowotną. Pielęgniarki i pielęgniarze są uprawnieni do samodzielnego udzielania w określonym zakresie świadczeń zapobiegawczych, leczniczych, a także medycznych czynności ratunkowych. Są członkami zespołów terapeutycznych w podmiotach leczniczych. Mogą wystawiać recepty w procesie farmakoterapii jak również orzekać o rodzaju i zakresie świadczeń opiekuńczo – pielęgnacyjnych. Pielęgniarki i pielęgniarze mogą sprawować opiekę nad pacjentami w szpitalach, przychodniach jak również w środowisku domowym.

 

Zdecydowanie poleciłbym pielęgniarstwo osobom, które nie boją się kontaktu z ludźmi, są empatyczne oraz cierpliwe i mają chęć niesienia pomocy innym, nie zważając na płeć, odcień skóry, wyznanie czy orientację oraz sposób zachowania. Pomoc i zrozumienie należy się każdemu człowiekowi.

Patryk Grubiak

W tym zawodzie trzeba lubić kontakt z ludźmi. Odnajdą się w nim zwłaszcza osoby, które już w liceum angażowały się w działalność charytatywną lub wolontariat. Studia pielęgniarskie uczą pokory, kształtują charakter i dają niesamowitą satysfakcję. Każdego dnia sprawiamy radość i niesiemy pomoc drugiemu człowiekowi oraz uczymy, jak poradzić sobie w chorobie. Dzień spędzony z pacjentami daje ogromną motywację. Choć kierunek jest sfeminizowany, studentami kierunku pielęgniarstwo coraz częściej są mężczyźni, więc płeć nie gra roli.

Magdalena Bełz

 

Kierunek Położnictwo

Położnictwo to nowoczesny i praktyczny kierunek, który obejmuje obszar kształcenia z zakresu nauk medycznych, nauk o zdrowiu oraz nauk o kulturze fizycznej. To kierunek związany z pracą na sali porodowej, ale także z ginekologią, neonatologią, opieką położniczą, genetyką, embriologią i promocją zdrowia a także w środowisku pacjentki i jej dziecka. Po zakończeniu studiów położna/położny są również przygotowani do prowadzenia edukacji zdrowotnej obejmującej przygotowywanie do życia w rodzinie i planowanie ciąży, monitorowanie prawidłowego przebiegu ciąży i przyjęcia porodu. Położnictwo jest samodzielnym zawodem medycznym, uregulowanym ustawowo. Położne i położni zajmują się pielęgnacją i opieką nad kobietą i jej dzieckiem w okresie okołoporodowym. Opieka sprawowana nad kobieta jest realizowana w obszarze zdrowia reprodukcyjnego w każdej fazie jej życia.

Położne i położni są uprawnieni do samodzielnego udzielania w określonym zakresie świadczeń zapobiegawczych, leczniczych, a także medycznych czynności ratunkowych. Są członkami zespołów terapeutycznych w podmiotach leczniczych. Mogą wystawiać recepty w procesie farmakoterapii jak również orzekać o rodzaju i zakresie świadczeń opiekuńczo – pielęgnacyjnych. Mają kompetencje do samodzielnego sprawowania opieki nad kobietą w ciąży o przebiegu fizjologicznym oraz przyjęcia porodu fizjologicznego w jednostkach opieki zdrowotnej oraz w warunkach domowych.

 

Położnictwo poleciłabym każdemu, kto interesuje się fizjologią ciąży. Jako że jest to zawód dynamiczny i pełen adrenaliny, potrzeba do niego silnych osobowości, które będą sobie w stanie poradzić w trudnych sytuacjach. Wybierając ten kierunek, trzeba się przygotować na sporo nauki i praktyki. Położnictwo polecam wszystkim, którzy chcą nieść pomoc kobietom w każdym okresie ich życia.

Katarzyna Toruń

Choć początkowo planowałam kierunek lekarski, w liceum dzięki nauczycielce chemii odkryłam położnictwo. Zdecydowałam się na ten zawód ze względu na pacjentów – uwielbiam nawiązywać kontakty z ludźmi i czuć emocje towarzyszące pracy na sali porodowej. W czasie studiów mamy zajęcia praktyczne w małych, komfortowych grupach, dzięki czemu już tuż po studiach czujemy się przygotowane do pracy w zawodzie położnej. Jesteśmy dobrymi praktykami i dobrymi teoretykami.

Marta Polniaszek

Zobaczyłam poród na symulatorze w czasie dni otwartych. Wzruszyło mnie to i podjęłam decyzję, że chcę w tym uczestniczyć naprawdę.

Michalina Kulawik

Kierunek Ratownictwo medyczne

W trakcie studiów przekazywana jest wiedza i kształtowane są umiejętności praktyczne niezbędne do pracy w zawodzie ratownika medycznego. Ich ukończenie wymaga opanowania wiedzy teoretycznej z zakresu ratownictwa medycznego i specjalistycznego, medycyny ratunkowej, wielu umiejętności praktycznych oraz sprawności psychofizycznej.Czekają cię przedmioty z podstawowej wiedzy o człowieku (jak anatomia czy fizjologia), przedmioty kierunkowe (np. medyczne czynności ratunkowe wykonywane na zaawansowanych fantomach) i wiele przedmiotów klinicznych na oddziałach szpitalnych.Umiejętność działania podczas wypadków zbiorowych przećwiczysz w pracowni wirtualnej rzeczywistości, a pierwszy kontakt z pacjentem nawiążesz już podczas II semestru 1. roku.

 

 

Na pewno osobom odpornym psychicznie i zdolnym oddzielić pracę i obowiązki od emocji. Nie trzeba być bardzo wysportowanym, ale na pewno co najmniej sprawnym i wydolnym fizycznie, bo pacjent i sprzęt potrafią ważyć nawet ponad 100 kilogramów, co dla dwóch osób pracujących w karetce może być wyzwaniem.

Michał Komorowski

Osobom, które chcą w przyszłości związać się z tą dziedziną, którzy nie boją się ryzyka, lubią wyzwania, chcą pomagać ludziom oraz nie lubią nudnej, siedzącej pracy.

Aleksandra Lisowska

Poleciłabym ten kierunek każdemu, kto stawia czyny nad słowa, kocha ludzi i wyzwania oraz tryska energią i pasją do ratownictwa!

Weronika Rodobolska

Ratownictwo medyczne traktuję jako wyzwanie. Chciałbym pomagać innym, a do tego potrzebne są konkretne umiejętności, które mogę zdobyć na tym kierunku. Poza tym zawsze poszukiwałem adrenaliny, a ten zawód również jej dostarcza. Każdy dzień jest inny i mnóstwo się dzieje – ratownik medyczny nie zna słowa „stagnacja”.

Michał Komorowski

Od dzieciństwa chciałam związać się z tym zawodem. Wcześniej w tym kierunku pozwoliły mi się kształcić PCK oraz WOPR. Jest to ciężki kierunek, wymagający dużo zaangażowania i nauki, zatem dodatkowe wyzwania sprawiają mi radość.

Aleksandra Lisowska

Kierunek Fizjoterapia

Fizjoterapeuta to osoba wykonującą zawód medyczny, cechująca się kompetencjami i kwalifikacjami do udzielania świadczeń zdrowotnych w określonym zakresie. W pracy zawodowej wykorzystuje ruch, bodźce termiczne, kinetyczne, mechaniczne, elektryczne, świetlne oraz chemiczne, w celu utrzymywania i przywrócenia maksymalnych zdolności ruchowych i funkcjonalnych człowieka. Fizjoterapeuta po zakończeniu studiów będzie posiadał kompetencje do badania, oceny, diagnostyki funkcjonalnej oraz programowania postępowania fizjoterapeutycznego w wielu dziedzinach medycyny, rekreacji i sportu. 

 

Wszystkim osobom, które fascynują się tajemnicami ludzkiego ciała, jego budowy, funkcji oraz zdolności adaptacyjnych i naprawczych. Polecam ten kierunek wszystkim, którzy chcą pracować w bezpośrednim kontakcie z człowiekiem, którzy chcą zajmować się precyzyjną diagnostyką, a dzięki temu leczeniem przyczyn, a nie objawów problemów pacjenta. Polecam ten kierunek osobom, które chcą się udać w fascynującą i trwającą całe życie podróż po niezmierzonym oceanie nauki, jakim jest człowiek!

Dawid Gut

Długo zastanawiałam się nad wyborem kierunku studiów i do ostatniego momentu rekrutacji nie byłam przekonana, czy podejmuję dobrą decyzję. Teraz wiem, że jestem we właściwym miejscu i nie mogłam wybrać lepiej, bo nic nie daje mi takiej satysfakcji jak systematyczna praca z pacjentem nad osiągnięciem wspólnie określonego celu. Same studia są dla mnie niezwykle ciekawe i dają ogromne możliwości, a koła naukowe działające przy Katedrze Fizjoterapii pozwalają na rozpoczęcie pracy naukowej i połączenie jej z rozwojem umiejętności praktycznych.

Marlena Telenga

Kierunek Zdrowie publiczne

Zdrowie publiczne to dziedzina interdyscyplinarna, która łączy kompetencje z zakresu nauk medycznych, nauk o zdrowiu, nauk społecznych, ekonomicznych oraz nauk humanistycznych. Zdrowie publiczne to kierunek oferujący absolwentom uzyskanie wszechstronnej wiedzy z zakresu funkcjonowania systemu opieki zdrowotnej i budowania kapitału zdrowotnego społeczeństwa. W świetle zmian globalizacyjnych systematycznie umacnia się pozycja zdrowia publicznego jako dziedziny naukowej, a obszary którymi się zajmuje stwarza ogromny potencjał do rozwoju, a następnie zatrudnienia w zawodzie. Na studiach zdobywasz rozległą wiedzę i umiejętności niezbędne do prowadzenia edukacji zdrowotnej, zarządzania placówkami medycznymi, sprawowania kontroli stanu sanitarno-epidemiologicznego, rozpoznawania potrzeb zdrowotnych, organizacji i realizacji programów profilaktycznych.

 

Wybrałem go jako dopełnienie dietetyki, którą studiuję. Jest to kierunek idealny dla osób, które planują w przyszłości otworzyć swój gabinet, np. właśnie dietetyków lub fizjoterapeutów. Na studiach jestem przede wszystkim przygotowywany do pracy przy zarządzaniu ochroną zdrowia – również we własnej praktyce.

Kamil Gil

Wybrałam ten kierunek ze względu na pasję do ochrony zdrowia i możliwość realizowania się na wielu płaszczyznach tej dziedziny.

Sandra Szczygieł

Wybrałam studia na kierunku zdrowie publiczne z powodu ogromu możliwości, które będę miała po ich ukończeniu.

Bożena Sakidon

×